Plísně na fasádách - MYTÍ a ČIŠTĚNÍ FASÁD

Plísně na fasádách , jejich eliminace a odstraňování

     Plísně, řasy , mechy, lišejníky a další organické nečistoty jsou častým problémem téměř veškerých fasádních systémů. Je zcela jedno, zda se jedná o fasádu opatřenou tenkovrstvou omítkou na zateplovacím systému, o fasádu starší s omítkou břizolitovou nebo o fasádu tvořenou plastovými palubkami. Zelený , často i černý povlak na fasádách se vytváří všude tam, kde jsou pro jeho růst vytvořeny vhodné podmínky .

Více o mytí , čištění a nátěrech fasád včetně fotogalerie najdete na našem specializovaném webu www.mytifasad-cz.cz

 

Jaké jsou vhodné podmínky umožňující růst těchto mikroorganismů ?

Hlavní a prvotní podmínkou je vlhké a stinné prostředí s nedostatkem slunečního svitu , kdy vlhkost na fasádě nemůže dlouhodobě vyschnout a stává se tak přirozeným prostředím pro růst plísní, řas , mechů apod. Z hlediska orientace stavby vůči světovým stranám jsou tak nejvíce náchylnými strany  severní , severovýchodní , severozápadní. Z hlediska typu fasády se   mikroorganismy nejvíce vyskytují na fasádách na nichž se vlhkost drží ( plastové palubky, tenkovrstvé omítky neošetřené fungicidními prostředky ). Vlhkost z ovzduší navíc podpořená stínem ze stromů v blízkosti domu , kondenzuje na fasádě , na které nemůže vyschnout. To jsou důvody proč se na některých stranách domu vyskytují plísně a jiné mikrorganismy.

Více o mytí , čištění a nátěrech fasád včetně fotogalerie najdete na našem specializovaném webu www.mytifasad-cz.cz

 

Jak eliminovat vznik a růst organických nečistot ?

U nových fasádních zateplovacích systémů , lze doporučit použití tenkovrstvé omítky nebo fasádního nátěru se zvýšenou odolností proti růstu plísní . Z námi nabízených fasádních nátěrů splňují podmínku zvýšené odolnosti proti růstu plísní všechny fasádní nátěry včetně nátěrů termoizolačních / sekce Malby nátěry omítky / . Špičkou termoizolačních nátěrů je protiplísňový ACTIN THERMO SANwww.inexstav.cz/products/termoizolacni-nater-actin-thermo-san/ , který má antikondenzační účinky , čímž výrazně omezuje tvorbu vlhkého prostředí na fasádě. Dále je u novostavby potřeba zvážit vysazení větších stromů(zejména jehličnatých)  příp. keřů, které by mohli v budoucnu způsobit zastínění části domu a tím zvýšenou vlhkost v jeho okolí.

U starších fasád napadených mikroorganismy je postup při odstraňování plísní následující. V prvé řadě zhodnotit vliv vysokých stromů a keřů na zastínění fasády. Bude-li to možné odstranit je a snížit tak vliv vlhkého prostředí v blízkosti domu. Dalším krokem je ošetření vlastní fasády. Nejdíve je nutné z povrchu fasády odstranit plíseň účinným protiplísňovým odstraňovačem. Na čistý a suchý povrch poté aplikovat preventivní fungicidní přípravek zabraňující růstu mikroorganismů po dobu několika let - v závislosti na místních podmínkách. Tímto krokem je základní oštření napadené fasády ukončeno. Vykazuje-li však fasáda po odstranění plísní mikrotrhliny, příp. chceme-li fasádu z estetických důvodů obnovit , pak provedeme nový fasádní nátěr barvou se zvýšenou odolností proti růstu mikroorganismů - fasádní nátěry ACTIN DF, ACTIN SDF, ACTIN SF, ACTIN F , www.inexstav.cz/cenik-barev/nebo termoizolační nátěry ACTIN THERMO UNIVERZAL nebo sanační termoizolační nátěr ACTIN THERMO SAN .

Více o mytí , čištění a nátěrech fasád včetně fotogalerie najdete na našem specializovaném webu www.mytifasad-cz.cz

 

Co stane když plísně včas neodstraníme ?

Pomineme-li zde hledisko zdravotní, kdy plísně a další organické nečistoty ulpívající na fasádě domu vážně ohrožují naše zdraví a ztěžují život alergikům, dochází k postupnému znehodnocení fasády. Je to patrné zejména u tenkovrstvých omítek zateplovacích systémů , kdy mikroorganismy jsou schopny narušit celistvost tenké omítky. Náprava této situace není již možná pouhým odstraněním plísně z povrchu , ale celkovou rekonstrukcí narušené plochy.

Jakékoli dotazy ohledně odstranění plísní , návrhu řešení a použitých fasádních nátěrů Vám rádi zodpovíme :

Více o mytí , čištění a nátěrech fasád včetně fotogalerie najdete na naše specializovaném webu www.mytifasad-cz.cz

tel. 603 156 379

e-mail : inexstav@tiscali.cz